Budowa basenu ze stali nierdzewnej – projekt i wdrożenie

Decydując się na budowę basenu warto zadać sobie kilka kluczowych pytań. Już na etapie projektowania trzeba wyznaczyć, jaka ma być lokalizacja obiektu, dla ilu użytkowników jest przewidziany oraz z jakich ma być wykonany surowców. Budowa basenu ze stali nierdzewnej to rozwiązanie optymalne dla wszystkich, którzy cenią sobie szybkość realizacji inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów.

 

Niecki ze stali nierdzewnej zaczęły być popularne stosunkowo niedawno zważywszy, że baseny były znane już kilka tysiącleci temu. Materiał ten przeżywa szczyt popularności dopiero teraz, mimo, iż udoskonalone projekty były realizowane już w drugiej połowie XX wieku. Baseny ze stali nierdzewnej posiadają szereg zalet, takich jak:

  • wysoka trwałość;
  • prosta i stosunkowo mało kosztowna konserwacja;
  • ekologiczny charakter;
  • estetyka zachowywana przez szereg lat na niezmienionym poziomie;

 

Oczywiście kluczem do sukcesu pozostają takie działania jak ochrona przed korodowaniem, a także odpowiednie zaaranżowanie obiektu do rodzaju przestrzeni, w której ma być umieszczony.

 

Sam surowiec składa się nie tylko ze stopu żelaza, chromu, niklu oraz molibdenu. Dzięki temu posiada właściwości umożliwiające zwiększenie odporności na zarysowania czy wgniecenia. Wytrzymałość mechaniczna idzie w parze z dobrym znoszeniem zmiennych temperatur. Z tego względu niecki ze stali nierdzewnej są polecane zarówno do zewnętrznych i podgrzewanych, jak i wewnętrznych, klimatyzowanych obiektów. Baseny ze stali nierdzewnej mogą się różnić rodzajem powierzchni. Parametrem priorytetowym pozostaje jednak wielkość. Szerokość nie powinna być mniejsza niż 2,5 m, a najlepiej, by osiągała około 6 – 8 m, natomiast długość powinna te wartości przewyższać. Oczywiście prostokątne baseny to nie jedyna możliwość, jednak są najczęściej wybieraną formą nie bez przyczyny. Rekreacja, trening – niezależnie od tego, w jakim celu wykorzystujemy domowy basen ze stali nierdzewnej należy ustalić również jego minimalną głębokość. Przykładowo, jeśli interesują nas skoki do wody, to bezpiecznie będzie zaordynować głębokość od ok. 2 metrów (przy skokach z brzegu) do 2,7 – 3 metrów (gdy planujemy wyposażenie obiektu w trampolinę). Warto pamiętać, że od wielkości basenu zależne są późniejsze koszty jego eksploatacji.

 

Budowa konstrukcji może przebiegać różnie w zależności od tego, czy zdecydujemy się na basen typu skimmerowego czy też z rynną przelewową. Za każdym razem wykorzystywana do stworzenia projektu stal jest spawana przy użyciu metody TIG. Istotny jest sposób ułożenia dysz oraz filtrów wewnątrz niecki – w przypadku basenu skimmerowego a także ułożenie rynny przelewowej na obrzeżach obiektu. Zatrudnienie ekipy fachowców zdecydowanie niweluje problemy w tym zakresie, choć należy się liczyć z tym, że to inwestycja niebagatelna (lecz również opłacalna z perspektywy czasu). Zwłaszcza, że czynnikami rekompensującymi pozostają komfort posiadania własnego obiektu rekreacyjnego, higieniczność tego rozwiązania, brak konieczności stosowania uciążliwych praktyk konserwacyjnych (jak w przypadku basenów ceramicznych). Warto zwrócić uwagę na to, że zanim wdrożenie projektu się rozpocznie poprzedza je dość długi proces planowania i rozrysowania koncepcji. Nie należy takowego przyspieszać, gdyż dzięki niemu późniejsza eksploatacja basenu będzie przebiegać bez zarzutu, z uwagi na dopasowane do siebie, zindywidualizowane elementy.

Dodaj komentarz