Blaty granitowe – klasa, wygoda, szyk

Kamień godny podziwu

Granit to skała magmowa o szeregu użytecznych właściwościach fizycznych, przez którecoraz częściej wykorzystywany jest do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Począwszy od walorów estetycznych – granitwystępuje w wielu różnych odcieniach takich jak szary, czarny, białoróżowy, zielony czy czerwony. Każdy blat jest zatem jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny, a na dodatek w pełni ekologiczny i naturalny. Granitowe blaty wyglądają bardzo solidnie, elegancko i klasycznie, a także, podobnie jak marmur, od zarania dziejów są symbolem luksusu.

Płyta z granitu nie tylko wygląda porządnie, ale i jest nie byle jaka. To bardzo twardy, wytrzymały materiał, odporny na zarysowania i ścieranie. Dodatkowo, właściwością blatów wykonanych z tego materiału jest wodoodporność (mimo to zalecane jest ich impregnowanie), a także tolerancja wysokich temperatur. Blaty te łatwo utrzymać w czystości i nie są one środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii. Oprócz tego, przy stosownym zabezpieczeniu blat granitowy będzie odporny na reakcje chemiczne (lecz bez wcześniejszej impregnacji pod wpływem chemikaliów może reagować miejscowymi zmianami koloru).Przy użyciu odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu płyty granitowe można również łatwo ciąć, dzięki czemu da się przygotować blat pod wymiar, zgodnie z życzeniem klienta.

Z czym je komponować?

Kamienne blaty są zimne w dotyku, mosiężne, grube i dodają przestrzeni surowego wyglądu ochładzając ją. Dobrze jest zatem łączyć granit z cieplejszymi barwami i materiałami, najlepiej w otwartych, przestronnych pomieszczeniach.

Bo za ceną idzie jakość

Ze względu na liczne cechy świadczące o ich wysokiej jakości, blaty wykonane z tego materiału kosztują od 700 zł/m2 wzwyż.  Jest to spory wydatek, ale i dobra inwestycja gwarantująca wytrzymałość blatów kuchennych i łazienkowych na długie, długie lata.

Trendy zza Oceanu

Granit i marmur są popularne nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w Stanach – tam meble kuchenne w kamiennymi blatami od lat przodują wśród wykorzystywanych materiałów, a firmy zajmujące się wyrobnictwem granitu i marmuru, przeżywają stały rozkwit, także rodzime, takie jak NY Granite Corporation -> kitchen and bathroom cabinets & granite countertops dealer. 

Dodaj komentarz