Biurko do pracy na stojąco – jak wybrać odpowiedni model?

Praca na stojąco przy biurku z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Siedzący tryb życia doprowadza bowiem do wystąpienia wielu dolegliwości zdrowotnych, w tym żylaków i zwyrodnień kręgosłupa. Wiele osób zaczyna więc zmieniać swoją pozycję przy wypełnianiu codziennych obowiązków na bardziej aktywną. W tym przypadku idealne okażą się więc biurka z funkcją regulacji wysokości, które mają znaczący wpływ na poprawę komfortu podczas pracy. Na jakie czynniki należy jednak zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego biurka do pracy stojącej?

Rodzaje biurek regulowanych

Szukając idealnego biurka do pracy na stojąco trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym jakiego dokładnie modelu potrzebujemy. Na rynku dostępne są bowiem dwa typy, które różnią się między sobą sposobem regulacji. Biurka regulowane na korbkę są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, ale jednocześnie mniej skutecznym. Wysokość tego typu mebla ustawia się za pomocą specjalnego pokrętła, które najczęściej znajduje się obok biurka lub bezpośrednio pod blatem. Dzięki takiej korbce można wedle uznania dopasować poziom blatu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto jednak zauważyć, że ciągłe przestawianie biurka do odpowiedniej pozycji z czasem okaże się męczące i niezbyt funkcjonalne.

Doskonałą alternatywą stanowią więc biurka regulowane elektrycznie przy pomocy panelu sterującego. Pełna automatyzacja pozwala na szybką i bardzo efektywną zmianę pozycji mebla w zależności od okoliczności. Nie trzeba również tutaj za każdym razem schylać się, gdy chcemy zmienić układ biurka, co może okazać się szczególnie uciążliwe dla osób borykających się z dolegliwościami kręgosłupa. Warto też zwrócić uwagę, że tego typu biurka często wyposażone są w inne dodatkowe opcje, które znacząco podwyższają komfort użytkowania. W taki mebel z pewnością będzie trzeba już nieco więcej zainwestować, jednak takie rozwiązanie okaże się zdecydowanie bardziej praktyczne.

Optymalny zakres regulacji

Jednym z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę decydując się na kupno biurka do pracy jest zakres regulacji. Ważne, aby nabywca mebla mógł swobodnie pracować zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Kluczowym kryterium jest więc wzrost użytkownika. Oczywiście, wyższe osoby potrzebują biurka mającego większy zakres regulacji. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak zakup mebla, który będzie posiadał blat mający rozpiętość od 625 cm do 1270 cm. Wybierając taką skalę wysokości można wygodnie zmieniać pozycję bez zbędnej konieczności odrywania się od pracy.

Innowacyjność biurka

Nowoczesne modele biurek do pracy na stojąco nie tylko wpływają na profilaktykę zdrowotną, ale również znacząco poprawiają komfort pracy. Blat powinien więc być odpowiednio wyprofilowany w taki sposób, aby użytkownik mógł swobodnie opierać na nim przedramiona. Przydatne okażą się także meble, które zostały wyposażone w specjalną rynienkę na akcesoria biurowe uniemożliwiającą nagłe spadanie przedmiotów na podłogę przy każdym podwyższaniu lub obniżaniu blatu. Niektóre z modeli posiadają też blaty, które zostały pokryte suchościeralną warstwą, na której można bez ograniczeń pisać flamastrami.

Odpowiedni design

Wbrew pozorom design biurka jest również bardzo ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać podczas zakupów. W sprzedaży dostępne są więc klasyczne modele, które doskonale nadadzą się do każdego rodzaju pracy, jak i nowoczesne meble dedykowane głównie graczom lub dzieciom. Biurka produkowane są też z odmiennych materiałów. Można więc zainwestować w mebel wykonany z metalu, drewna lub surowców łączonych. Poszczególne modele utrzymane są również w odmiennej kolorystyce, co pozwala na odpowiednie dopasowanie biurka do danego wystroju wnętrza.

Biurko do pracy na stojąco to doskonała propozycja dla osób, którym zależy na własnym zdrowiu i poczuciu komfortu podczas pracy. Utrzymanie prawidłowej postawy nie tylko wpływa na większą efektywność pracy, ale również poprawia kondycję fizyczną. Należy jednak szczególnie pamiętać, aby nie przesadzać w żadną stronę, bowiem zbyt długa praca na stojąco ostatecznie przyniesie więcej strat, niż korzyści.