Badanie wilgotności ścian i usuwanie wilgoci budowlanej

Wydawać by się mogło, że prężny rozwój coraz to nowszych rozwiązań i technologii stosowanych w budownictwie, gwarantuje nam pewny, suchy i bezpieczny dom na wiele lat. Wszyscy jednak zapominamy, że na wszystko potrzebny jest czas. Nowoczesne techniki to jedno, a tempo budowania drugie. To oczywiste, że każdemu zależy na szybko i sprawnie wybudowanych oraz wykończonych wymarzonych czterech kątach, jednak w tym pośpiechu zapominamy o bardzo nieprzyjemnym w skutkach zjawisku, jakim jest wilgoć budowlana, jeszcze do niedawna, niespotykana w naszym kraju.

Co to takiego?

Wilgoć budowlana, zwana inaczej początkową, powstaje najczęściej podczas produkcji i transportu, oraz na etapie składowania materiałów budowlanych. Następnie, nasiąknięte wodą surowce, wprowadzane są do budynków w trakcie budowy, podczas łączenia elementów zaprawą lub betonem. Nieustannie rosnące tempo budowania, coraz częściej uwidacznia ten problem, bowiem naturalne odeschnięcie/odparowanie wody w tak krótkim czasie, jest zwyczajnie niemożliwe, a skutki można zauważyć bardzo szybko w postaci pojawiających się w domu pleśni i grzybów. Problem wilgoci budowlanej nie występuje tylko, w przypadku budowy szkieletowej (suchej), np. w technice kanadyjskiej.

Jak skutecznie walczyć z problemem?

Skuteczną metodą walki z wilgocią budowlaną jest osuszanie. W naszym kraju niestety usługa ta, wciąż jest traktowana, jako dodatkowa, stosowana doraźnie w przypadkach nagłej potrzeby, a to duży błąd. Badanie wilgotności ścian i fundamentów, a następnie osuszanie powinno być obowiązkowym procesem w budowie wszystkich budynków z krótkim terminem realizacji, uwzględnianym już na etapie tworzenia projektu. Warto więc pomyśleć o osuszaniu, jako usłudze koniecznej do wykonania. W procesie eliminacji wilgoci początkowej wykorzystuje się dwa rodzaje osuszaczy:

  • Adsorpcyjny – służy do osuszania powietrza z wilgoci i polega na przepuszczaniu go, przez wyjątkowo chłonny element umieszczony w rotorze osuszacza. Woda zostaje zatrzymana, a suche i ogrzane powietrze kierowane jest z powrotem na zewnątrz.
  • Kondensacyjny – jego działanie, polega na akumulacji pary wodnej, a tym samym obniżeniu zawartości wody w powietrzu. Dzieje się to za pomocą sprężarkowego układu chłodniczego, który skrapla wodę do wentylatora, a powietrze osusza, filtruje i schładza do tzw. punktu rosy. Następnie powietrze ogrzewa i kieruje z powrotem do pomieszczenia.

Należy pamiętać, że wybór technologii, zawsze powinien być dopasowany do stopnia zawilgocenia murów i warunków temperaturowych panujących w pomieszczeniu. Dlatego warto zaufać w tej kwestii specjalistom, ponieważ tylko działanie według określonych reguł, zagwarantuje satysfakcjonujący efekt osuszania.

 

Zadzwoń:
+48 668391919
Zobacz stronę:
http://www.kubatura-lab.pl/


Dodaj komentarz