Azalia i jej uprawa w ogrodzie

W naszym przydomowym ogrodzie możemy bez większych trudności uprawiać różnorodne rośliny. Jednakże najważniejsze jest tutaj to, aby ogród był wystarczająco estetyczny, przy jak najmniejszym nakładzie pracy związanym z jego pielęgnacją. W końcu nie po to zakładamy przydomowy ogród, aby spędzać każdą wolną chwilę na pracy przy jego pielęgnacji, tylko po to, aby cieszyć się wolnością i możliwością relaksu w otoczeniu zieleni. Dlatego też warto jednak wybierać do ogrodu rośliny, które nie wymagają zbyt wiele pracy związanej z ich pielęgnacją. Jedną z takich roślin jest bez wątpienia Azalia, czyli krzew wrzosowaty z gatunku Rhododendron, który doskonale radzi sobie w naszej strefie klimatycznej, choć pochodzi ze strefy bardziej tropikalnej.

Odmiany Azalii do uprawy w ogrodach

Przede wszystkim, trzeba będzie się tutaj skupić na tym, aby do uprawy w ogrodzie wybrać odpowiednie odmian Azalii, gdyż niestety, ale nie wszystkie z nich będą sobie wystarczająco dobrze radzić z mrozem. Niemniej jednak tych odmian, które potrafią przetrwać zimę z mrozami większymi nawet niż dwadzieścia stopni Celsjusza poniżej zera, także znajdziemy stosunkowo sporo. Pozostałe odmiany będą się nadawać jedynie do upraw doniczkowych, bowiem na sezon zimowy będziemy musieli je schować do pomieszczeń gospodarczych, aby temperatura nie spadła za bardzo poniżej zera. W zasadzie z doborem odmian nie powinniśmy mieć większych problemów, każdy dostawca Azalii będzie tutaj gwarantować nam prawidłowy dobór poszczególnych odmian. Po prostu dostawca Azalii powinien posiadać odpowiednią w tym zakresie wiedzę. Nam pozostanie jedynie, z odmian, które będą nadawać się do uprawy ogrodowej, wybrać te, które będą pasować do naszego ogrodu pod względem estetyki.

Kilka słów o wymaganiach w stosunku do uprawy Azalii w ogrodzie

Oczywiście prawdą jest, iż w zasadzie wszystkie Rhododendrony mają minimalne wymagania pielęgnacyjne, gdyż wystarczy zadbać o prawidłowe nawadnianie i to w zasadzie wszystko. Niemniej jednak mają one swoje wymagania w zakresie przygotowania stanowiska i jego prawidłowego doboru. Po prostu musimy spełnić warunki, aby potem cieszyć się z pięknych i mało wymagających roślin w ogrodzie. Musimy zapewnić im odpowiednio zacienione stanowisko (sprawdza się rozwiązanie ze stanowiskiem w sąsiedztwie innych drzew i krzewów, nieco większych), oraz przygotować odpowiednią glebę. Gleba do uprawy Azalii będzie do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym, aczkolwiek możemy ją przygotować także samodzielnie. W tym celu należy w równych proporcjach wymieszać trzy składniki:

• Torf (nieodkwaszony)
• Gleba ogrodnicza
• Kora sosnowa

Tak przygotowana mieszanka będzie charakteryzować się dość kwaśnym odczynem pH, który uwielbiają wszystkie Rhododendrony. W zasadzie to już wszystkie najważniejsze kwestie związane z uprawą Rhododendronów w naszych ogrodach, wobec czego pozostaje nam tylko życzyć udanej uprawy.

Dodaj komentarz