Aranżujemy poddasze na pokój

Poddasza często adaptuje się na pokój lub całe mieszkanie. Skosy oraz drewniane elementy więźby dachowej tworzą wyjątkowy klimat pomieszczenia. Aranżacja takiego wnętrza wymaga pomysłowości. Pod skosami przestrzeni jest niewiele, trzeba ją maksymalnie zagospodarować. Warto jednak podjąć się tego zadania, jeżeli mamy nieużywany strych. Na poddaszach powstają bardzo ładne, klimatyczne i funkcjonalne wnętrza.

Na początku trzeba załatwić urzędowe formalności: uzyskać zgodę na zmianę sposobu użytkowania pomieszczenia oraz prace budowlane.

Wykonanie adaptacji rozpoczynamy od doprowadzenia nad powierzchnię stropu instalacji oraz kanałów wentylacyjnych. Następnie strop należy wyrównać. Zazwyczaj konieczne jest również powiększenie istniejących i wykonanie nowych otworów okiennych oraz wstawienie okien. Następny krok to zrobienie ocieplenia stropu oraz izolacji przeciwko wilgoci. Jeżeli planujemy uzyskanie więcej niż jednego pomieszczenia, musimy zaprojektować i wstawić ściany działowe. Pozostaje jeszcze wykończenie ścian i wykonanie podłogi.

Charakterystycznym elementem wystroju pokoju na poddaszu jest widoczna więźba dachowa, oraz podpierające konstrukcję dachu drewniane słupy. Belki i słupy staną się ozdobą wnętrza, jeżeli oczyścimy i odpowiednio pomalujemy drewno na wybrany odcień. Takie drewniane elementy sprawią, że pokój będzie miły i przytulny. Można je także pomysłowo wykorzystać do różnych celów.

Skosy poddasza tworzą niepowtarzalny klimat. Zmuszają również projektanta wnętrz do szukania niebanalnych rozwiązań, aby funkcjonalnie wykorzystać powierzchnię pod skosem. Zazwyczaj wstawia się tam niskie komody, meble wykonywane na wymiar, kanapy lub łóżka. Pomieszczenia na poddaszu doświetla się za pomocą okien dachowych, montowanych właśnie na skosach.

Jeżeli chcemy mieć na poddaszu salon, możemy urządzić go na przykład w stylu skandynawskim. Ściany pomalowane na biało, białe meble będą się bardzo ładnie komponować z drewnianą podłogą i odrestaurowanymi belkami sufitowymi i słupami konstrukcyjnymi. Drewniane elementy ocieplają pokój, a biel sprawia, że salon wydaje się większy, niż w rzeczywistości. Wygodna kanapa będzie się dobrze prezentować pod skośną ścianą. Przykłady różnych aranżacji wnętrz można znaleźć na stronie śląskich architektów wnętrz: Studio Stu Form. Warto skorzystać z usług projektanta, który korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, zaproponuje nam najlepsze rozwiązania dostosowane do naszych potrzeb i upodobań.

Pokój na poddaszu bardzo często służy jako sypialnia. Znajduje się ona wtedy poza zasięgiem gości, gwarantuje zachowanie prywatności. Łóżko można postawić w najniższym miejscu pomieszczenia, zaprojektować ciekawe oświetlenie oraz miejsce na garderobę. Najlepiej sprawdzą się tutaj szafy wnękowe, za pomocą których można funkcjonalnie wykorzystać miejsce. W sypialni przyda się również wygodny fotel, przy nim lampka. Można tam wieczorami spokojnie usiąść, odprężyć się po ciężkim dniu, posłuchać muzyki lub poczytać.

Bardzo dobrym pomysłem jest również urządzenie na poddaszu pokoju dla dziecka. Uczniowi na pewno spodoba się oryginalna, zaciszna przestrzeń do nauki i odpoczynku.

 

 

Dodaj komentarz