Aranżacja ściany w przedpokoju

Miliony właścicieli domów i mieszkań zastanawiają się jak pomalować przedpokój, aby wybrana farba była jednocześnie estetyczna i trwała. Od tego, co na ścianę w przedpokoju wybierzemy, zależy, czy będzie ona czysta przez długi czas i zachowa piękny, dekoracyjny wygląd.

  1. Farby emulsyjne na ścianę w przedpokoju
  2. Farby strukturalne na ścianę w przedpokoju
  3. Farby z efektem specjalnym

Narażone na zabrudzenie ściany w przedpokoju wymagają użycia specjalnego rodzaju farby – odpornej na zmywanie i codzienne plamy. Obecnie najmodniejsze są farby w jasnych kolorach, które optycznie powiększają pomieszczenie, a jednocześnie dają poczucie czystości.

Farby emulsyjne na ścianę w przedpokoju

Farby emulsyjne do przedpokoju to jedna z najbardziej uniwersalnych propozycji na aranżację ściany w tym pomieszczeniu. Ze względu na zawartość dodatków uszlachetniających, farby te są często szorowalne lub zmywalne, dzięki czemu można bez trudu usunąć ze ścian codzienne zabrudzenia. W większości z nich rozpuszczalnikiem jest woda, dlatego nie wydzielają one charakterystycznego, gryzącego zapachu.

Farby emulsyjne dzielą się na kilka typów, wyróżnionych ze względu na zawarty w składzie gatunek żywicy. Wyodrębniono trzy główne rodzaje farb emulsyjnych:

  • winylowe – zmywalne i łatwe do utrzymania w czystości,
  • lateksowe – można je myć i szorować, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • akrylowe – są zmywalne i charakteryzują się dużym kryciem.

Można też spotkać się z farbami mieszanymi, np. akrylowo-lateksowymi lub winylowo-akrylowymi.

Malowanie przedpokoju farbami emulsyjnymi jest bardzo łatwe – to ich dodatkowy plus. Farby te nie kapią i dobrze rozprowadzają się po ścianie; cechują się dużą wydajnością.

 

Farby strukturalne na ścianę w przedpokoju

Coraz częściej w prywatnych domach wykorzystuje się farby strukturalne na ścianę w przedpokoju. To rozwiązanie bardzo praktyczne – łączy zalety tradycyjnej farby i tynku strukturalnego. W zależności od własnej wizji, można zdecydować się na trzy rodzaje farb strukturalnych:

  • ceramiczne – nadają się nie tylko do malowania ścian, ale również boazerii lub mebli,
  • akrylowe – doskonale przepuszczają parę wodną, można je szorować i myć,
  • lateksowe – cechuje je duża odporność na szorowanie i wilgoć.

Malowanie przedpokoju farbami strukturalnymi nie wymaga szczególnych umiejętności. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na zalecenia producenta i pamiętać, aby często mieszać farbę i nie moczyć pędzla bezpośrednio w wiadrze.  Farby strukturalne to dokonały pomysł na ściany w przedpokoju – dają niespotykany efekt, który dodatkowo można spersonalizować według własnej koncepcji.

 

Farby z efektem specjalnym

Równie ciekawy efekt jak farby strukturalne dają farby z efektem specjalnym. Ich cechą charakterystyczną są dodatki – w zależności od ich rodzaju i ilości, po pomalowaniu uzyskuje się wrażenie, np. odbijania światła, satynowego wykończenia lub metalicznego połysku. Te farby to nowoczesne rozwiązanie do przedpokoju, które zapewnia trwałość oraz oryginalny efekt wizualny. Można je zmywać, a często również szorować, dzięki czemu ściana pozostaje czysta na długi czas.

 

Farby z efektem specjalnym często potrzebują dedykowanego im podkładu, tak jak trawertyn Magnat, pigmentu – jeśli ściana ma mieć konkretny kolor, oraz warstwy wykończeniowej, np. przypadku farby stiuk wenecki Magnat jest nią wosk impregnująco-zabezpieczający. Wybierając tego rodzaju farbę trzeba zadbać również o specjalne narzędzia, bez których uzyskanie pożądanego efektu będzie bardzo trudne, a nawet niemożliwe.