Aranżacja ogrodu – przepis na funkcjonalną przestrzeń

Możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu pośród zieleni, która działa kojąco na nasze zmysły, stanowi jeden z największych atutów posiadania własnego ogrodu. Ten dla wielu użytkowników w okresie letnim z doskonałym skutkiem zastępuje salon, stając się centrum spotkań całej rodziny oraz odwiedzających domowników gości. Dla jego funkcjonalności kluczową kwestią staje się przemyślana aranżacja dostępnej przestrzeni. Nie może w niej zabraknąć miejsca przeznaczonego do wypoczynku. Co jeszcze powinno się znaleźć w takim ogrodzie?

Aranżację ogrodu należy rozpocząć od planowania przestrzeni. Projekt warto dobrze przemyśleć.  Najlepiej, jeśli będzie spełniał oczekiwania wszystkich domowników, uwzględniając ich wiek, sprawność fizyczną oraz zainteresowania. W niektórych przypadkach przestrzeń będzie musiała odzwierciedlać potrzeby zarówno małych dzieci, jak i osób starszych. Czasem zajdzie konieczność zaaranżowania ogrodu w nietypowy sposób, co może wynikać ze specyficznych zainteresowań lub upodobań (np. ogród śródziemnomorski z kamiennym patio). Niezwykle istotne pozostaje tutaj wsłuchanie się w potrzeby użytkowników, co umożliwi stworzenie praktycznej i atrakcyjnej pod względem wizualnym przestrzeni.

Roślinność w ogrodzie

Podczas projektowania ogrodu kluczową kwestią pozostaje miejsce nasadzeń oraz dobór odpowiednich gatunków. Podpowiedzią mogą być rośliny, które już wcześniej rosły na działce albo w jej okolicy. Ważny jest wybór właściwego, zgodnego z wymaganiami konkretnej rośliny stanowiska. Gatunki cieniolubne nie powinny być sadzone w miejscu mocno nasłonecznionym, a te, które lubią słońce, jak lawenda czy szafirek na stanowisku zacienionym. Ponadto należy uwzględnić wymagania poszczególnych roślin dotyczące pH gleby oraz wilgotności. Przy ich wyborze warto też zwrócić uwagę na ich wygląd. Należy unikać sadzenia roślin z widocznymi śladami żerowania szkodników oraz zakażeń chorobowych, a także takich, które mają przesuszoną albo uszkodzoną bryłę korzeniową lub nadłamane pędy. Na kondycję roślin zwracajmy uwagę przy ich zakupie.

Rekreacja na świeżym powietrzu

Jedną z najważniejszych funkcji ogrodu jest możliwość rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu. W zależności od ulubionych aktywności domowników na terenie posesji mogą się znaleźć wydzielone do tego celu miejsca, takie jak boisko do gry w piłkę siatkową albo piłkę nożną albo – jeśli nieruchomość zamieszkuje rodzina z małymi dziećmi – plac zabaw. Wybór urządzeń, które mogą znaleźć się w miejscu przeznaczonym dla dzieci, jest bardzo duży. Począwszy od piaskownicy, huśtawki i ścianki wspinaczkowej a skończywszy na tyrolce albo domku ogrodowym od https://bazkar.pl przeznaczonym dla najmłodszych.

Przestrzeń do przechowywania

Czego jeszcze nie powinno zabraknąć w ogrodzie? Z pewnością niezbędna będzie przestrzeń do przechowywania. To może być pomieszczenie gospodarcze albo osobny budynek lub niewielka drewutnia. Ważne jest, by zmieściły się w nim narzędzia oraz urządzenia ogrodnicze, a także chemia przeznaczona do pielęgnacji i ochrony roślin. Za zabezpieczaniem takich przedmiotów i przechowywaniem ich w zamkniętych pomieszczeniach przemawiają względy praktyczne i względy bezpieczeństwa. Pozostawiając urządzenia i narzędzia ogrodnicze wystawione na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, można znacząco skrócić ich żywotność. Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla najmłodszych użytkowników posesji. Schowanie ich w miejscu niedostępnym dla dzieci pozwala uniknąć potencjalnie niebezpiecznych wypadków z ich udziałem.

Oświetlenie przydomowej przestrzeni

Kwestią, której nie można pominąć podczas aranżacji ogrodu, jest jego oświetlenie. Odpowiednio dobrane lampy nie tylko sprawią, że przestrzeń stanie się bardziej atrakcyjna pod względem wizualnym, ale wpłyną też na bezpieczeństwo użytkowników. Pozwolą bez przeszkód przemieszczać się po zmroku po terenie posesji i zbudują klimatyczny nastrój w miejscu zaaranżowanym jako przestrzeń wypoczynkowa. Co więcej, umożliwią stworzenie atrakcyjnych świetlnych iluminacji na terenie ogrodu. Sposobów wykorzystania opraw oświetleniowych w przydomowej przestrzeni może być naprawdę wiele.

Aranżując przestrzeń ogrodu, inwestorzy mogą korzystać z inspiracji dostępnych w branżowych magazynach oraz na stronach internetowych. Mogą pokusić się o wykonanie projektu ogrodu samodzielnie albo skorzystać z pomocy profesjonalisty. Niezwykle ważne jest przy tym uwzględnienie powyższych wskazówek, które pomogą w stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni.