Aluminium – szerokie możliwości zastosowania

Aluminium jest metalem pozyskiwanym poprzez elektrolizę z tlenku glinu pochodzącego z rudy zwanej boksytem. Złoże to powstaje w procesie wietrzenia skał glinokrzemianowych. Boksyt zawiera 20-30 procent tlenku glinu oraz żelazo i krzem. Najwięcej złóż boksytu znajduje się w okolicach równika. Wydobywa się go głównie w Australii, Chinach, Ameryce Środkowej, Brazylii, Afryce, a w Europie we Francji, Grecji i pozostałych krajach basenu Morza Śródziemnego.

Pozyskanie metalu z tlenku glinu wymaga dużo energii i generuje spore koszty, gdyż jest to związek bardzo reaktywny. W czystej postaci aluminium jest tworzywem miękkim, ale opracowano metody tworzenia bardzo twardych i wytrzymałych jego stopów z krzemem, magnezem i miedzią, które wykorzystywane są na bardzo szeroką skalę we współczesnym przemyśle.

Aluminium — materiał o wszechstronnym zastosowaniu

Aluminium wykorzystywane jest od około 200 lat niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Jest metalem cenionym za swoją lekkość i dużą plastyczność, a także zaczną odporność na korozję. Obecnie dostępne są różnego rodzaju blachy, ceowniki, kątowniki, profile, rury, teowniki, pręty i formatki aluminiowe, które nadają się do obróbki (m.in. skrawaniem) i mogą zostać wykorzystane w wielu gałęziach przemysłu jako komponenty maszyn, form wtryskowych, elementy konstrukcyjne budynków i wiele innych.

Budownictwo

Aluminium stało się bardzo powszechne m.in. w budownictwie. Produkuje się z niego ramy okienne, drzwi i fasady budynków. Nowoczesne, wysokie budynki biurowe posiadają wiele elementów konstrukcyjnych z glinu. Jest on używany również w budowlach o nieregularnych bryłach, zachwycających swoim niebanalnym kształtem. Osiągnięcie tego jest możliwe dzięki dużej plastyczności materiału. Również budownictwo mieszkaniowe dużo zyskało dzięki wprowadzeniu aluminium, jako elementu konstrukcyjnego. Wykonane z tego metalu drzwi, profile okienne, czy balustrady są niezwykle trwałe i wytrzymałe, a więc charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością, prezentując się przy tym bardzo estetycznie.

Przemysł samochodowy

Aluminium używane jest na coraz większą skalę w branży automotive. Lekkie komponenty z tego metalu stanowią komponenty samochodowe. Są to m.in. relingi, felgi, pokrywy silnika i karoserii, czy przewody zasilające. Części aluminiowe sprawiają, że samochody są lżejsze, a więc zużywają znacznie mniej paliwa, oraz dużo bardziej odporne na korozję, co przedłuża możliwy czas ich użytkowania. Pod tym względem glin jest materiałem ekologicznym.

Meble i elementy dekoracyjne

Walory estetyczne z kolei sprawiły, że aluminium używa się również w meblarstwie i wnętrzarstwie. Dostępne są stoły czy krzesła z aluminium oraz szafki i sofy z okuciami z tego metalu, a także klosze lamp, czy różnego rodzaju dekoracje.

Materiał przyszłości

Aluminium stanowi też konstrukcje wsporcze dla paneli fotowoltaicznych, czy elementy elektrowni wiatrowych. Co ważne, metal ten można poddać całkowitemu recyklingowi, czyli przetopić i wykorzystać ponownie. Jest to bardzo ważne w dobie konieczności wprowadzania rozwiązań ekologicznych, gdyż taka obróbka wtórna wykorzystuje zaledwie 5 procent energii potrzebnej do pozyskania aluminium od podstaw z boksytu.

Wysokiej jakości komponenty aluminiowe o szerokich możliwościach wykorzystania znajdą Państwo w sklepie https://sklep-metale.pl/.