3 istotne czynniki przy wyborze podłóg do domu

Kiedy wybieramy nową podłogę do domu, chcemy, by taka inwestycja została z nami na lata – ważne jest więc odpowiednie dopasowanie wybranej podłogi zarówno pod względem estetycznym, jak i jakościowym. Przeglądając dostępne materiały pod tym kątem, będziemy w stanie znaleźć podłogę, która stanie się istotnym elementem wystroju naszego domu. W ten sposób zadbamy o podstawę wnętrza, którą będziemy w stanie zachować nawet w czasie następnych remontów. Na co warto więc zwracać uwagę, wybierając podłogę do swojego domu?

Materiał

Każdy materiał ma swoją charakterystykę, która sprawia, że w niektórych sytuacjach sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż w innych. Właśnie dlatego wybierając podłogę, nie możemy kierować się tylko jej wyglądem – deski drewniane sprawdzą się zarówno we wnętrzu domu, jak i na tarasie, jednak wymagają wtedy zupełnie innego wykończenia i zabezpieczenia. Tak samo wygląda sytuacja z płytkami, te przeznaczone do użytku wewnętrznego nie są na tyle wytrzymałe, by sprostać warunkom atmosferycznym panującym poza domem. Z tego powodu wybranie interesującego nas materiału powinno być naszym pierwszym krokiem. Kiedy podejmiemy już decyzję, znalezienie dostępnym opcji nie będzie trudne – możemy udać się do salonu podłóg i poprosić o pomoc eksperta lub po prostu wpisać interesującą nas frazę w wyszukiwarkę, na przykład „deski kompozytowe Poznań”, by znaleźć sklepy w okolicy, w których znajdziemy taką podłogę.

Wytrzymałość

Im wytrzymalszy materiał, tym większa jest jego odporność na uszkodzenia, zarówno te wynikające z upływu lat i utraty jakości, jak i te mechaniczne. Jednak wraz ze wzrostem jakości i klasy ścieralności podłogi rośnie również jej cena. Oczywiście nie warto szukać oszczędności w wybieraniu najtańszych rozwiązań, ponieważ po prostu nie będziemy mogli cieszyć się nimi zbyt długo. Możliwe jest jednak obniżenie kosztów dzięki odpowiedniemu dostosowaniu wytrzymałości podłoża do faktycznego zapotrzebowania. Warto o tym pamiętać na przykład wybierając panele – w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, szczególnie w budynkach użytkowych, wysoka klasa ścieralności jest po prostu wymagana, ponieważ częstotliwość ruchu sprawia, że panele będą bardzo narażone na zniszczenia. Jeśli jednak urządzamy sypialnie lub domowy gabinet śmiało możemy zdecydować się panele mniej wytrzymałe, ponieważ w takich pomieszczeniach sprawdzą się równie dobrze.

Łatwość pielęgnacji

Obecnie urządzając dom, skupiamy się na rozwiązaniach, które skutecznie łączą w sobie komfort i atrakcyjny design. Nie inaczej jest w przypadku podłóg – chcemy, żeby wyglądały dobrze i nie wymagały od nas dużo pracy. To właśnie z tego faktu wynika coraz większa popularność wykorzystywania płytek i paneli laminowanych w projektach wnętrz. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji i są bardzo pomocne w utrzymywaniu czystości. Co więcej, wśród dostępnych aktualnie na rynku rozwiązań znajdziemy wiele produktów, których faktura imituje inne materiały – w ten sposób możemy zakupić panele imitujące beton lub drewno, a jednocześnie korzystać z wszystkich zalet tego rozwiązania, jak łatwy montaż i konserwacja.

Wszystkie wymienione powyżej rzeczy są istotne przy wyborze podłogi, jednak jest jedna rzecz, która ma nawet większe znaczenie – cena. Niezależnie od tego, co kupujemy, cena zawsze jest ważnym czynnikiem wpływającym na podejmowane decyzje – nigdy nie powinna jednak być decydująca. Jedynie produkt, który łączy atrakcyjną cenę z wysoką jakością, jest wart naszej uwagi, w przeciwnym razie lepiej zainwestować w podłogę droższą, ale trwalszą.