Wymiary baterii do umywalki

Wybór właściwej baterii do odpowiedniego typu mechanizmu i instalacji to dopiero połowa sukcesu. Trzeba też zadbać o to, by idealnie pasowała do wielkości umywalki. W przeciwnym razie skończysz z wieloma codziennymi niedogodnościami i nieprzyjemną dodatkową pracą w swojej łazience. Czy chcesz uniknąć tych problemów? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wybrać baterie w zależności od wielkości preferowanego zlewu.

Zapytaliśmy najpopularniejszego wrocławskiego hydraulika o to, jak wybrać odpowiednią baterię do wygodnego użytkowania.

Podczas urządzania łazienki wiele osób zaniedbuje ważną kwestię, jaką jest wielkość baterii umywalkowej.

Przy wyborze rozmiaru baterii należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry:

Wysokość wylewki – odległość od powierzchni, na której zamontowana jest bateria do jej wylewki (mierzona w pionie).
Długość wylewki – odległość od głównego korpusu baterii do wylewki (mierzona w poziomie).

Wylewki można podzielić na trzy grupy ze względu na ich wysokość:

Wysoka (od 25 cm)
Średni (15-25 cm)
Niskie (12-15 cm).

Te pierwsze najlepiej sprawdzają się w przypadku zlewozmywaków nablatowych z głęboką umywalką (20-22 cm). Średnie i niskie doskonale współpracują odpowiednio ze średnimi (17-18 cm) i małymi (11-14 cm) umywalkami. Jeśli nie wiesz jeszcze, jak głęboka będzie Twoja umywalka, najlepiej odłożyć zakup baterii i przejść do wyboru armatury łazienkowej.

Im płytszy zlew, tym bardziej wylewka armatury powinna wystawać do przodu, ale nie tak daleko jak otwór odpływowy. Najlepiej, aby wylewka sięgała do jednej trzeciej szerokości zlewu, aby uniknąć rozpryskiwania się wody w pomieszczeniu. Jeśli jednak zlew jest płytki i ma płaskie dno, nie warto zaopatrywać się w wysoką baterię, jak ta na zdjęciu powyżej – duża odległość wylewki od dna zlewu będzie skutkowała rozpryskiwaniem się wody.

Im głębszy zlew i łagodniejsze ściany, tym większa może być odległość od wylewki baterii do dna komory.

Jeśli umywalka jest głęboka i ma niemal proste ściany, to warto kupić baterię z wylewką wystającą co najmniej 10 cm ponad krawędź umywalki. Jeśli wylewka baterii jest zbyt krótka, to podczas mycia rąk jest niewygodna – widać to, gdy dłonie dotykają ścianek umywalki.

Twój komfort zależy od długości wylewki.

Jeśli wylewka jest zbyt blisko zlewu, nie będziesz czuć się komfortowo, a woda będzie rozpryskiwać się na wszystkie strony – na blat, na ścianę lub na podłogę. Idealna kombinacja armatury to taka, w której wylewka na armaturze jest tak ustawiona, że strumień wody trafia na zawór odpływowy na umywalce lub w jej pobliżu. W przeciwnym razie będziesz po prostu zmęczony radzeniem sobie z nadmiernym kamieniem. Będzie on stale osiadał na ściankach umywalki, psując jej wygląd i tworząc wrażenie nieuporządkowanej łazienki.

Baterie z termostatem

Szukając baterii umywalkowej, bidetowej, wannowej czy prysznicowej, mamy do dyspozycji baterie sterowane termostatem, które utrzymują stałą temperaturę wody i zapobiegają poparzeniom. Dzięki termostatowi można ustawić komfortową temperaturę wody, a także ustalić limit górnej temperatury maksymalnej. Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla tych, którzy mają w rodzinie małe dzieci.