Projekty domów z katalogu

Decydując się na budowę własnego domu, koniecznością będzie posiadanie stosunkowo sporych środków finansowych. Trzeba kupić odpowiednią działkę, projekt domu, zakupić materiały, opłacić ekipę budowlaną. Do tego dochodzą jeszcze koszty zezwoleń i przyłączy mediów. Musimy liczyć się z tym, iż jeśli potencjalnie koszty budowy wynosi 300 tys. to w rzeczywiście będzie on o wiele większy. Tym bardziej, iż już same projekty domów kosztują stosunkowo sporo. My zaś musimy wybrać projekt, spełniający nasze wszystkie oczekiwania. W końcu od tego zależeć będzie nasze poczucie komfortu.

Wybieramy projekty domów z katalogu

Najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie oczywiście projekt domu z katalogu. Jest to opcją najłatwiej dostępną i w pewnych okolicznościach także najprzystępniejszą cenowo. Pod warunkiem, że nie będziemy chcieli wdrażać jakichkolwiek przeróbek. Najtańsze są  projekty domów z katalogu, które akceptujemy w całości i w których nie chcemy wdrażać jakichkolwiek zmian. Każda taka zmiana niesie za sobą bowiem konieczność realizacji przez architekta, a to będzie z automatu podnosić koszt samego projektu.

Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, aby kupowane przez nas projekty domów spełniały pewne kryteria. Chodzi tutaj głównie o kwestie czysto techniczne. Aby projekt był jak najbardziej zdatny do użytku. W tym celu, wraz z projektem powinniśmy otrzymać:

  • Opracowanie architektoniczne projektu zawierające niezbędny opis oraz rysunki.

  • Opracowanie konstrukcyjne budynku, zawierające opis oraz wyciąg z niezbędnych obliczeń konstrukcyjnych.

  • Projekty wewnętrznych instalacji (ogrzewania, wodnej, kanalizacji, gazowej).

  • Projekt instalacji elektrycznej (osobno).

  • Kopie uprawnień projektantów wykonujących dany projekt oraz kopie ich zaświadczeń o przynależności do Izby branżowej (aktualne na czas realizacji projektu).

  • Zgoda autora głównego projektu na wprowadzania zmian w projekcie przez architekta realizującego adaptację projektu.

Jeśli jakiekolwiek projekty domów, nie spełniają powyższych wytycznych, to raczej nie powinniśmy się nimi w ogóle interesować. Takie projekty nie mogą być podstawą do uzyskania zgody na budowę.

Projekty domów zamawiane u architekta

Drugim rozwiązaniem będzie zamówienie projektu domu bezpośrednio u architekta. Jest to jednakże rozwiązanie bardziej kosztowne. Pozwala natomiast no swobodne decydowanie o metrażu budynku, powierzchni użytkowej poszczególnych pomieszczeń. Z reguły w tym przypadku to my podejmujemy decyzję w zakresie tego, jak powinien wyglądać na nowy, przyszły dom. Od samego początku do końca. Bardzo często też wychodzi to wszystko taniej, gdyż jeden i ten sam architekt dokonuje od razu adaptacji terenowej projektu. Nie trzeba więc potem takiego projektu dostosowywać. Można zatem powiedzieć, iż w wielu przypadkach to właśnie projekty domów od architekta na zamówienie będą rozwiązaniem idealnym.

Dodaj komentarz