Decydując się na budowę własnego domu, koniecznością będzie posiadanie stosunkowo sporych środków finansowych. Trzeba kupić odpowiednią działkę, projekt domu, zakupić materiały, opłacić ekipę budowlaną. Do tego dochodzą jeszcze koszty zezwoleń i przyłączy mediów. Musimy liczyć się z tym, iż jeśli potencjalnie koszty budowy wynosi 300 tys. to w rzeczywiście będzie on o wiele większy. Tym bardziej, iż już same projekty domów kosztują stosunkowo sporo. My zaś musimy wybrać projekt, spełniający nasze wszystkie oczekiwania. W końcu od tego zależeć będzie nasze poczucie komfortu.
Wybieramy projekty domów z katalogu
Najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie oczywiście projekt domu z katalogu. Jest to opcją najłatwiej dostępną i w pewnych okolicznościach także najprzystępniejszą cenowo. Pod warunkiem, że nie będziemy chcieli wdrażać jakichkolwiek przeróbek. Najtańsze są projekty domów z katalogu, które akceptujemy w całości i w których nie chcemy wdrażać jakichkolwiek zmian. Każda taka zmiana niesie za sobą bowiem konieczność realizacji przez architekta, a to będzie z automatu podnosić koszt samego projektu.
Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, aby kupowane przez nas projekty domów spełniały pewne kryteria. Chodzi tutaj głównie o kwestie czysto techniczne. Aby projekt był jak najbardziej zdatny do użytku. W tym celu, wraz z projektem powinniśmy otrzymać:
-
Opracowanie architektoniczne projektu zawierające niezbędny opis oraz rysunki.
-
Opracowanie konstrukcyjne budynku, zawierające opis oraz wyciąg z niezbędnych obliczeń konstrukcyjnych.
-
Projekty wewnętrznych instalacji (ogrzewania, wodnej, kanalizacji, gazowej).
-
Projekt instalacji elektrycznej (osobno).
-
Kopie uprawnień projektantów wykonujących dany projekt oraz kopie ich zaświadczeń o przynależności do Izby branżowej (aktualne na czas realizacji projektu).
-
Zgoda autora głównego projektu na wprowadzania zmian w projekcie przez architekta realizującego adaptację projektu.
Jeśli jakiekolwiek projekty domów, nie spełniają powyższych wytycznych, to raczej nie powinniśmy się nimi w ogóle interesować. Takie projekty nie mogą być podstawą do uzyskania zgody na budowę.
Projekty domów zamawiane u architekta
Drugim rozwiązaniem będzie zamówienie projektu domu bezpośrednio u architekta. Jest to jednakże rozwiązanie bardziej kosztowne. Pozwala natomiast no swobodne decydowanie o metrażu budynku, powierzchni użytkowej poszczególnych pomieszczeń. Z reguły w tym przypadku to my podejmujemy decyzję w zakresie tego, jak powinien wyglądać na nowy, przyszły dom. Od samego początku do końca. Bardzo często też wychodzi to wszystko taniej, gdyż jeden i ten sam architekt dokonuje od razu adaptacji terenowej projektu. Nie trzeba więc potem takiego projektu dostosowywać. Można zatem powiedzieć, iż w wielu przypadkach to właśnie projekty domów od architekta na zamówienie będą rozwiązaniem idealnym.