Trawnik na dachu — czym są zielone dachy?

Zielone dachy to specjalne pokrycia dachowe o wielowarstwowej strukturze. Dzięki unikalnym zaletom cieszą się obecnie ogromną popularnością. 

Zielone dachy są coraz popularniejszym elementem miejskiej infrastruktury. Znane od tysięcy lat, właśnie przeżywają swój renesans.

Czym są zielone dachy?

Zielone dachy to wielowarstwowe pokrycia dachowe umożliwiające sadzenie roślin. Aby zachować wszystkie właściwości zielonego dachu, koniecznie jest utrzymanie określonej struktury warstw:

  • warstwa hydroizolacyjna, umieszczona bezpośrednio na pokryciu dachu zabezpiecza strop przed przeniknięciem wilgoci;
  • warstwa termoizolacyjna chroni pomieszczenia przed utratą ciepła, zmniejszając zużycie energii elektrycznej;
  • warstwa zabezpieczająca – stanowi ochronę niższych warstw zielonego dachu przed dostępem korzeni roślin;
  • warstwa drenażu — odpowiedzialna za zbieranie i odprowadzanie wody;
  • warstwa filtrująca — chroniąca drenaż przed zanieczyszczeniem;
  • warstwa roślinna – najwyższa, umożliwia sadzenie roślin — bylin, krzewów, a nawet drzew.

Zalety zielonych dachów

Ogromna popularność zielonych dachów wynika z ich licznych zalet — ekonomicznych, ekologicznych i społecznych.

  • Zielone dachy uatrakcyjniają i urozmaicają miejską infrastrukturę. Umieszczone pomiędzy szarymi budynkami skutecznie przyciągają i zatrzymują wzrok.
  • Generują także odczuwalne dla portfela oszczędności. Zimą, zapobiegają utracie ciepła z pomieszczeń, zmniejszając zużycie energii elektrycznej. Latem ochładzają wnętrza, eliminując konieczność używania klimatyzacji.
  • Oczyszczają powietrze. W ciągu roku zielone dachy są w stanie pochłonąć nawet 10 – 20% szkodliwych pyłów i gazów. Dzięki temu przynoszą korzyści nie tylko swoim użytkownikom, ale również planecie.
  • Sprzyjają relaksowi. Już samo patrzenie na zieleń koi zmęczony wzrok i pomaga odetchnąć z ulgą. Przebywanie w zielonym ogrodzie to skuteczny sposób na relaks, odpoczynek i naładowanie akumulatorów. Nawet w środku miejskiej dżungli.

 

Nie tylko w biurowcach i apartamentowcach

Choć zielone dachy kojarzą się nam przede wszystkim z nowoczesnymi biurowcami i apartamentowcami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować taki ogród na dachu własnego domu. Dzięki nowoczesnym technologiom jest to możliwe zarówno na dachu płaskim, jak i spadzistym. Jeśli masz doświadczenie, wiedzę i… sporą ilość wolnego czasu, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stworzył ogród na dachu na własną rękę. Jeśli jednak brakuje Ci wiedzy i umiejętności, nie ryzykuj. Niegroźny z pozoru błąd może skutkować poważnymi, długofalowymi konsekwencjami i… dodatkowymi kosztami. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego zadania profesjonalistom.

źródło: http://www.dohmann.pl/zielone-dachy