Jak dbać o pierścionki z żywicy, aby służyły przez wiele lat?

Biżuteria z żywicy w ostatnim czasie zdecydowanie wraca do łask. Jej fenomen jest na tyle duży, że wiele osób samodzielnie rozpoczyna zabawę z żywicą i tworzy z niej własnoręcznie wykonaną biżuterię. Materiał ten charakteryzuje się nietypowym, pięknym wyglądem i bardzo wysoką trwałością. W przypadku pierścionków z żywicy jest to szczególnie ważne, ponieważ naszymi rękoma wykonujemy w ciągu dnia bardzo wiele czynności, a na niektóre z nich nawet nie zwracamy uwagi. Sprawia to, że biżuteria na naszych palcach jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Jak więc odpowiednio o nią zadbać?

Artykuł odpowiada na następujące pytania:

  1. Jaka jest wytrzymałość pierścionków z żywicy podczas codziennego użytku?
  2. Pierścionki z żywicy – czego unikać?
  3. Jak czyścić pierścionki z żywicy?
  4. Jak przechowywać pierścionki z żywicy?

Jaka jest wytrzymałość pierścionków z żywicy podczas codziennego użytku?

Popularność biżuterii z żywicy wynika oczywiście z jej niepowtarzalnego wyglądu, jednak dodatkowym atutem jest także wytrzymałość. Wynika ona z właściwości żywicy epoksydowej, która po utwardzeniu staje się bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. Nie oznacza to jednak, że jest ona niezniszczalna, dlatego też pierścionki z żywicy jak najbardziej mogą ulec uszkodzeniu podczas wykonywania codziennych czynności. Czasem wystarczy moment nieuwagi, by zarysować powłokę żywiczną. W przypadku tego materiału często nie jest to jednak problemem, ponieważ biżuterię z żywicy można od czasu do czasu odświeżać, np. poprzez szlifowanie. Dzięki temu zabiegowi na nowo może ona odzyskać swój pierwotny połysk.

Pierścionki z żywicy – czego unikać?

Aby chronić wygląd pierścionków z żywicy i przedłużyć ich żywotność należy również stosować się do kilku zaleceń. Wynikają one z tego, że niektóre sytuacje lub substancje nie wpływają dobrze na żywicę. Dlatego też warto zapamiętać, że żywica epoksydowa nie lubi częstego i długotrwałego kontaktu z wodą i innymi detergentami do mycia oraz kosmetykami. Oczywiście jest ona na tyle trwała, że przez pewien czas sobie z nimi poradzi, jednak z czasem może przez to tracić na walorach estetycznych, a w przypadku pierścionków z żywicy jest to bardzo ważny czynnik. Dlatego też starajmy się pamiętać o ściąganiu biżuterii z rąk podczas mycia, kąpieli czy sprzątania. Dotyczy to także chwil, w których uprawiamy sport (biżuteria może mieć kontakt z potem) i snu (nie kontrolujemy wówczas naszych ruchów, więc możemy ją zarysować). Pamiętajmy też, żeby nie narażać pierścionków z żywicy na długotrwałe oddziaływanie słońca (np. podczas opalania się). Kontakt z silnymi promieniami słonecznymi w ciągu lata może bowiem przyczynić się do blaknięcia zatopionych w żywicy roślin.

Jak czyścić pierścionki z żywicy?

W przypadku zabrudzeń na pierścionkach z żywicy wystarczy postawić na wodę z delikatnym rodzajem mydła. Po wyczyszczeniu należy jednak dokładnie wysuszyć powierzchnię żywiczną za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry lub bawełny. Biżuterię warto także wówczas dobrze wypolerować, używając w tym celu np. wazeliny lub kremu do rąk. Problem z czyszczeniem pojawia się jedynie w przypadkach, gdy żywica na biżuterii połączona jest z innymi kruszcami. Jeśli pierścionek posiada elementy ze srebra, to należy uważać na ich kontakt z wodą (srebro źle to znosi). Z drugiej strony pamiętać trzeba również, aby preparaty do czyszczenia srebra nie były używane także na żywicy.

Jak przechowywać pierścionki z żywicy?

Pierścionki z żywicy najlepiej przechowywać oddzielnie w ciemnych miejscach o niskiej wilgotności. Dobrze też włożyć je do woreczka lub szkatułki, co dodatkowo osłoni biżuterię przed otarciami. Z tego samego względu nie należy trzymać tego typu pierścionków w miejscach, w których znajduje się wiele innych, a co najgorsze, ostrych przedmiotów. Zastosowanie się do tych zasad pozwoli cieszyć się pięknem biżuterii żywicznej przez naprawdę wiele lat.