Czyszczenie mebli skórzanych i tapicerowanych – o tym pamiętaj!

Nierzadko pomijamy czyszczenie mebli, które goszczą w naszych domowych wnętrzach. Nie pielęgnujemy skórzanej sofy, podobnie jak i tapicerowanych foteli. A to duży błąd! Regularne czyszczenie i odświeżanie to kwestia nie tylko pozbywania się kurzu czy powstałych plam, ale i przedłużenie trwałości danego materiału.

Właściwie dobierając środki czyszczące, unikając najczęściej popełnianych błędów, a do tego nie zapominając o regularnym czyszczeniu, można liczyć na to, że nasze sofy, kanapy czy fotele przez długi czas będą cieszyły oczy.

Meble skórzane – jak o nie zadbać?

Na skórzanych meblach osadza się kurz i inne zabrudzenia. Poza tym może się zdarzyć, że powstanie plama np. w wyniku rozlania napoju. Należy zatem regularnie czyścić skórzane meble, a ewentualne plamy jak najszybciej usuwać, aby nie zostały utrwalone. Skórzane meble potrzebują również nawilżenia, aby materiał zachował swoją elastyczność i estetyczny wygląd. Do tego celu wystarczy oliwka lub oliwa, którą należy delikatnie rozprowadzić na całej powierzchni mebli, a następnie pozostawić ich powierzchnie do całkowitego wyschnięcia.

Do pielęgnacji mebli skórzanych przewidziane są specjalne środki, w tym czyszczące. Można z nich skorzystać, aby mieć pewność, że meble będą prawidłowo wyczyszczone, nawilżone i zabezpieczone.

Wiemy już co robić, a czego absolutnie nie wolno robić w przypadku mebli skórzanych? Skóra nie lubi nadmiaru wody, dlatego czyszczenie nie może się odbywać z użyciem zbyt mokrej ściereczki. Korzystając z domowych sposób, a nawet środków dostępnych w sklepach należy pamiętać o tym, aby najpierw przetestować je na małej powierzchni. Kolejno czyszczenie czy pielęgnacja muszą być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta.

Choć staramy się, aby na skórzanych meblach nie pojawiła się żadna plama, nie zawsze się to udaje. Dla pewności, że będzie ona dokładnie usunięta, a pokrycie nie zostanie zniszczone najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, których ofertę można znaleźć na stronie https://czyszczenienazawolanie.pl/.

Meble tapicerowane – pielęgnacja i czyszczenie

Regularnej pielęgnacji wymagają także meble tapicerowane. W materiale łatwo zbiera się kurz oraz chorobotwórcze drobnoustroje. To szczególnie niekorzystne, gdy w domu są alergicy oraz astmatycy. Do tego domowi pupile zostawiają tu swoją sierść, co nie tylko nieestetycznie wygląda. Jak zadbać o takie meble?

Niezbędne jest regularne odkurzanie oraz bezzwłoczne usuwanie powstałych plam. Nie należy ich rozcierać ani wcierać, ponieważ powiększy się zaplamiona powierzchnia, a i z usunięciem będzie większy problem. Z najtrudniejszymi zabrudzeniami dobrze jest zwrócić się do fachowców, bo samodzielne i nieumiejętne czyszczenie może się skończyć zniszczeniem tapicerki.

Jeśli właściwie zadbamy o meble, zarówno skórzane, jak i tapicerowane, skorzystamy z dedykowanych środków czyszczących i pielęgnacyjnych, a wymagające zabrudzenia pozostawimy fachowcom, nasze meble przetrwają długi czas, a ich estetyka pozostanie niezmienna.