Brama garażowa, jaką wybrać? Czym się kierować, podejmując decyzję?

brama garażowa

Brama garażowa – jaką wybrać? Z tym dylematem mierzy się wielu właścicieli domków jednorodzinnych, ale nie tylko. Na rynku dostępne są bramy rolowane, bramy uchylne, segmentowe i wahadłowe. Ponadto warto zastanowić się nad rozwiązaniem z napędem, bądź bez. Wszystko to sprawia, że wybór naprawdę nie należy do najłatwiejszych.

Na szczęście da się wyróżnić kilka kluczowych cech, dzięki którym spośród rozmaitych bram garażowych uda Ci się znaleźć rozwiązanie dla siebie. Wystarczy tylko, że dokładnie zastanowisz się nad tym, czego potrzebujesz. Na podstawie własnych oczekiwań i indywidualnej sytuacji uda Ci się określić, czy lepsza będzie dla Ciebie brama segmentowa, brama uchylna czy może jeszcze inna.

Brama garażowa – jaką wybrać? Rodzaje bram garażowych

Ze względu na sposób działania, wyróżniamy cztery typy bram:

  • uchylne;
  • segmentowe;
  • rolowane;
  • wahadłowe.

Bramy garażowe uchylne i wahadłowe wybierane są najrzadziej, skupmy się więc na opisie dwóch pozostałych rodzajów.

Bramy segmentowe

Na bramę segmentową bardzo często decydują się właściciele domków jednorodzinnych. Produkt ten składa się z paneli, które znajdują się w pozycji równoległej do podłoża. Mogą mieć różną szerokość, kolor oraz powierzchnię. Dzięki tej różnorodności i przystępnej cenie łatwo dostosować je do wyglądu niemalże każdego budynku.

Bramy garażowe rolowane

Brama rolowana bywa nazywana roletą. Jest idealnym rozwiązaniem do niezbyt dużych pomieszczeń, bo nie zajmuje wiele miejsca. Zawija się na wał napędowy, dzięki czemu nie musisz dysponować zapasem miejsca ani wewnątrz, ani na zewnątrz swojego garażu.

Bramy najwyższej jakości, stworzone z najlepszych materiałów, znajdziesz na stronie https://www.roletyalu.pl/poradnik/brama-garazowa-z-napedem-czy-bez. Jeśli nie jesteś pewny, który model będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z doświadczonymi pracownikami. Po wysłuchaniu Twoich potrzeb i oczekiwań na pewno zaproponują Ci najlepsze rozwiązanie.

Jaką bramę garażową wybrać?

Brama garażowa, jaką wybrać? Liczy się nie tylko budowa bramy, ale także jej sterowanie. Rozróżnia się mechanizmy z napędem oraz bez. Jak zapewne się domyślasz, pierwszy rodzaj zamyka się i otwiera bez Twojego większego udziału. Sterować nim możesz np. za pomocą pilota.

Drugi sposób jest manualny i bywa dość niewygodny. Szczególnie uciążliwy może być w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Ręczne otwieranie bramy podczas opadów deszczu czy śniegu trudno nazwać przyjemnym. Z drugiej strony jednak wersje manualne zwykle są o wiele tańsze od tych z napędem.

Zalety bramy garażowej z napędem

Główną zaletą bramy z napędem jest oczywiście wygoda jej użytkowania. Aby otworzyć lub zamknąć garaż, nie musisz wychodzić nawet z samochodu. Posłuży Ci do tego pilot lub komunikacja między odbiornikiem na bramie oraz nadajnikiem radiowym umieszczonym w samochodzie. Sprawia on, że brama sama otwiera się automatycznie.

Oczywiście najczęściej bramy z napędem działają również w trybie manualnym. Dzięki temu nawet w sytuacji awaryjnej, gdy zapomnisz pilota lub zgubisz go poza domem, nadal bez problemu dostaniesz się do swojego garażu.

Bramy z napędem są najlepszym rozwiązaniem w sytuacjach, w których podjazd do Twojego garażu znajduje się przy ruchliwej drodze bądź chodniku. Nie musisz w takiej sytuacji obawiać się kolizji czy zablokowania ruchu w czasie, gdy będziesz otwierał bramę. Zagwarantuje Ci ona płynny wjazd do bezpiecznego garażu.

O czym musisz pamiętać, wybierając bramę garażową?

Znasz już rodzaje bram garażowych i różnice między rozwiązaniem z napędem oraz manualnym. Czas więc przyjrzeć się innym aspektom, które są szczególnie ważne zarówno podczas wyboru bramy, jak i już po jej zakupie. Zwracając na nie uwagę, możesz uchronić się przed nabyciem produktu niskiej jakości. Zamiast tego będziesz mógł cieszyć się sprawną i bezawaryjnie działającą bramą przez długie lata.

Jakość wykonania i montaż

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że brama musi działać niezależnie od warunków atmosferycznych. Nie mogą być jej straszne deszcze, mrozy, śnieg czy upały. Właśnie dlatego powinna zostać stworzona z materiałów najwyższej jakości, które nie będą sprawiały Ci problemów, niezależnie od pogody.

Druga kwestia to montaż. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy bramę zamontują sprawnie, bezproblemowo i w atrakcyjnej cenie. Pamiętaj, że ma ona stanowić zabezpieczenie Twojego garażu, ale być też w pełni sprawna.

Brama garażowa a problemy z rdzą

Jak wspominaliśmy, na bramy oddziałują rozmaite warunki atmosferyczne. Po jej zakupie i montażu zadbaj więc o odpowiednią konserwację elementów narażonych na rdzewienie. Gdy tylko zauważysz charakterystyczny nalot, natychmiast działaj. W innym razie rdza może rozprzestrzenić się na całą bramę.

Brama garażowa a wybór napędu

Jeśli uznasz, że lepsza dla Ciebie będzie brama z napędem, musisz jeszcze zdecydować o jego specyfikacji. Pamiętaj, że powinien pracować stosunkowo cicho, żebyś co rano nie budził sąsiadów. Postaw też na sprzęt na tyle wytrzymały, by bez problemu poradził sobie z częstotliwością Twoich wyjazdów.