Aranżacja łazienki na poddaszu

remont łazienki

Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie łazienki na poddaszu. Trudno się temu dziwić – jest to rozwiązanie niezwykle efektowne. Jednak, aby móc cieszyć się wymarzoną, przytulną łazienką, wpierw należy sprostać wszelkim wyzwaniom, które stawia przed nami to dosyć niestandardowe pomieszczenie. Doradzamy, jak wykorzystać potencjał aranżacyjny tkwiący w poddaszu i na co warto zwrócić uwagę podczas urządzania na nim łazienki.

 

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

 

Łazienka, niezależnie od tego, gdzie zamierzamy ją urządzić, powinna być zarówno funkcjonalna, jak i gustowna. Jednak jej aranżacja na poddaszu wymaga o wiele dokładniejszego przemyślenia i zaplanowania rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia. W większości przypadków mamy bowiem do dyspozycji dosyć małą przestrzeń, co może przysporzyć nam dodatkowych trudności. Kolejną przeszkodę stanowią skosy dachowe, a także obniżony sufit, które mogą sprawić, że dostęp do niektórych miejsc będzie utrudniony, jeśli przestrzeń nie zostanie zaaranżowana właściwie.

Warto zaznaczyć, że aranżując łazienkę na poddaszu, na samym początku należy zapewnić odpowiednią izolację termiczną ścian. Może ona okazać się nieco problematyczna ze względu na nietypową konstrukcję pomieszczenia. Co więcej, jej niedokładne wykonanie niesie ze sobą ryzyko o wiele większych wydatków na ogrzanie domu, niż uprzednio zakładaliśmy. Aby zabezpieczyć pomieszczenie przed utratą ciepła, zaleca się stosowanie jako materiału izolacyjnego wełny mineralnej. Zostaje ona umieszczona między krokwiami – elementami konstrukcyjnymi dachu. W połączeniu z warstwą folii aluminiowej oraz pokryciem z płyt gipsowo-kartonowych, wełna mineralna skutecznie zmniejsza ryzyko strat ciepła w pomieszczeniu.

Ważnym elementem zabezpieczeń ścian w łazienkach jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowych na powierzchniach ścian i podłóg narażonych na zawilgocenie i okresowy kontakt z wodą. Izolacje takie kładzie się przed ułożeniem okładzin ceramicznych. Polecamy elastyczną, gotową do użycia, płynną folię o krótkim czasie schnięcia Mapegum WPS.

Urządzanie łazienki na poddaszu wymaga od nas dokonania pewnej selekcji – powinniśmy umieścić w niej tylko i wyłącznie przedmioty, które w tym pomieszczeniu są dla nas niezbędne. Im mniejsza ich ilość, tym mniejsze wrażenie zagracenia pomieszczenia, a co za tym idzie – większy komfort jego użytkowania.

Podczas remontu łazienki powinniśmy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia oraz sprzętów. Aby korzystanie z tak podstawowych urządzeń, jak umywalka, wanna, czy też ubikacja było dla domowników w pełni wygodne, należy zapewnić przed nimi minimalną wolną przestrzeń 190 cm, którą mierzy się od podłoża aż do sufitu. Natomiast jeśli nasze plany aranżacji łazienki uwzględniają obecność kabiny prysznicowej, warto mieć świadomość tego, że wymaga ona więcej miejsca – należy umieścić ją przy ścianie, której wysokość wynosi minimum 2 m. W wielu przypadkach jest to miejsce najbardziej oddalone od ścianki kolankowej, czyli ścianki, na której opiera się konstrukcja więźby dachowej. Celem jej budowy jej podniesienie dachu, co powoduje, że zwiększa się powierzchnia użytkowa poddasza.

Urządzeniami, które można bezproblemowo umieścić pod skosami są wanna, ubikacja, a także bidet. Innym, bardzo ciekawym pomysłem na wykorzystanie przestrzeni pod skosem w naszej łazience, jest umieszczenie pod nim efektownej szafy, której wymiary zostaną do niego odpowiednio dopasowane. Jest to przede wszystkim niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, gdyż decydując się na nie zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania różnego rodzaju kosmetyków, czy też środków higienicznych.

Zanim rozpoczniemy remont łazienki na poddaszu, powinniśmy również dokładnie przemyśleć wybór odpowiednich płytek podłogowych oraz ściennych. To one mogą nadać naszemu wnętrzu nietuzinkowego charakteru – ich oryginalne wzory nieco je ożywią  i będą stanowiły efektowne wykończenie aranżacji łazienki. Należy jednak pamiętać, że płytki o nieszablonowym designie, stosowane w nadmiarze mogą sprawić, że nasze wnętrze będzie wydawać się mniejsze. Dlatego najlepiej je zastosować tylko na niektórych ścianach pomieszczenia.

Niezwykle istotnym elementem aranżacji łazienki na poddaszu jest również jej oświetlenie. Warto, aby nasze pomieszczenie miało dostęp do naturalnego światła. Okno powinno znajdować się w miejscu łatwo dla nas dostępnym – tak by problemu nie sprawiało nam jego otwieranie oraz zamykanie. Tym samym, nie powinno się umieszczać go nad wanną. Okno może być za to usytuowane przykładowo nad sedesem. Natomiast jeśli chodzi o światło sztuczne, warto postawić na efektowne lampy punktowe lub kinkiety ścienne. W przypadku, gdy nasza łazienka nie jest zbyt wysoka należy unikać lamp, które zawiesza się na suficie.

 

Gdzie kupić wyposażenie do łazienki?

 

Mieszkańcy Rudy Śląskiej i jej okolic, którzy planują urządzić łazienkę na poddaszu, mogą zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne urządzenia i materiały wykończeniowe w Salonie i Hurtowni Płytek Ceramicznych Aniela Górecka w Rudzie Śląskiej. W jego ofercie znajdują się płytki łazienkowe, które wyróżniają się oryginalnym designem, zarówno nowoczesna, jak i tradycyjna armatura łazienkowa, a także meble, które zwiększą funkcjonalność pomieszczenia oraz ułatwią utrzymanie w nim porządku. Produkty oferowane przez salon wyróżnia przede wszystkim wysoka jakość i atrakcyjne warunki cenowe.

Salon i Hurtownia Płytek Ceramicznych Aniela Górecka w Rudzie Śląskiej wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, którzy potrzebują pomocy w stworzeniu atrakcyjnego projektu wymarzonej wnętrza. Specjaliści wykonują na specjalne życzenie klienta darmową wizualizację łazienki, dzięki której otrzymuje on cenne wskazówki, w jaki sposób efektownie i stylowo zagospodarować przestrzeń.

Dodatkowo, fachowcy tworzący tę firmę zapewniają pomoc w znalezieniu odpowiedniej ekipy remontowej, dzięki czemu zmiany, które planują Państwo wprowadzić w swoim wnętrzu, zostaną wykonane rzetelnie, estetycznie i w ściśle określonym terminie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz